Σε πρόσφατο άρθρο του το Γερμανικό περιοδικό EUWID που ειδικεύεται στον τομέα της διαχείρισης αποβλήτων και της ανακύκλωσης, κάνει αναφορά σε μια μελέτη που ετοιμάστηκε για λογαριασμό του Υπουργείου Περιβάλλοντος της Γερμανίας σχετικά με το μέγεθος της αγοράς για την περιβαλλοντική προστασία. Η αγορά αυτή έχει σήμερα μέγεθος διεθνώς 1 τρισεκατομμύριο ευρώ και αναμένεται να υπερδιπλασιαστεί μέχρι το 2020 στα 2.2 τρισεκατομμύρια ευρώ.
Σχετικά με τον τομέα της διαχείρισης συσκευασιών, η μελέτη καταγράφει μεταξύ άλλων και την αξιολόγηση των διαφόρων τρόπων συλλογής των οικιακών συσκευασιών, αναφέροντας ακριβώς τα ακόλουθα: «από αυτούς που απάντησαν στην έρευνα, αναφέρθηκε ότι υποστηρίζουν ιδιαίτερα τη συλλογή των υλικών με τη χρήση ενός ρεύματος «ξηρών ελαφριών ανακυκλώσιμων υλικών», ξεχωριστά του χαρτιού και ξεχωριστά του γυαλιού».
Αυτός ο τρόπος συλλογής των υλικών που φαίνεται να είναι ευρύτερα προτιμητέος στην Ευρώπη αφού σύμφωνα με την έρευνα, οδηγεί σε αυξημένη ανάκτηση των ανακυκλώσιμων υλικών και χαμηλότερα κόστη διαχείρισης λόγω πιο αποδοτικών logistics: συνάδει πλήρως και με τους σχεδιασμούς της Green Dot Κύπρου.
Θυμίζουμε ότι το πρόγραμμα της Green Dot Κύπρου ζητά από τους πολίτες να διαχωρίζουν τις συσκευασίες τους στις τρεις πιο κάτω κατηγορίες:
1. Το ρεύμα του PMD (Plastic, Metals and Drink Cartons) που περιλαμβάνει πλαστικά μπουκάλια και δοχεία, μεταλλικές συσκευασίες (κονσέρβες λευκοσιδήρου και αλουμινένια τενεκεδάκια) και τις χάρτινες συσκευασίες ποτού (τύπου tetrapak),
2. Το ρεύμα του χαρτιού που περιλαμβάνει χαρτόκουτα και χαρτοκιβώτια, εφημερίδες, περιοδικά, διαφημιστικά και χαρτί γραφείου και
3. Τις γυάλινες συσκευασίες.
Τα ρεύματα PMD και του χαρτιού συλλέγονται από σπίτι σε σπίτι σε συγκεκριμένες μέρες για τις οποίες ενημερώνονται οι πολίτες, ενώ το γυαλί πρέπει να το παίρνουν οι πολίτες σε ειδικούς κάδους στο σχήμα καμπάνας που τοποθετούνται σε κοινόχρηστους χώρους.
Τα αποτελέσματα της μελέτης δείχνουν ότι οι επιλογές που έχουν γίνει από την Green Dot Κύπρου στους σχεδιασμούς της είναι σωστές και συμφωνούν με τα συλλογικά δεδομένα στην υπόλοιπη Ευρώπη.
Σημειώνεται ότι το πρόγραμμα της Green Dot Κύπρου λειτουργεί σήμερα στους Δήμους Λεμεσού, Στροβόλου, Αγ. Αθανασίου, Μέσα Γειτονιάς, Γερμασόγιας και Κάτω Πολεμιδιών και στις Κοινότητες Μουταγιάκας, Αγίου Τύχωνα και Ύψωνα. Μέχρι τα μέσα του 2008 το πρόγραμμα θα επεκταθεί και στους υπόλοιπους Δήμους της Μείζονος Λευκωσίας και στη συνέχεια και σε άλλες περιοχές.